Darmowa dostawa od 50,00 zł

Ile lumenów ma latarka? Porówanie najnowszych diod CREE

2018-04-06
Ile lumenów ma latarka? Porówanie najnowszych diod CREE

Ile lumenów ma ta latarka?

Takie pytanie często czytamy w mailach od klientów lub słyszymy w rozmowach ze znajomymi przy wieczornym ognisku. Nie zawsze można prosto na nie odpowiedzieć z kilku powodów. Uczciwi producenci rzadko umieszczają na latarce ten parametr a czasem nawet w dokumentacji danego modelu nie ma tej wartości. Nie do końca uczciwe firmy, głównie chińscy masowi eksporterzy, drukują bezpośrednio na latarkach lub opakowaniach wyssane z palca napisy mówiące o tysiącach, dziesiątkach, setkach tysięcy czy nawet milionach lumenów! Na takie chwyty marketingowe łapią się z reguły nieświadomi klienci, którzy kupują latarkę pod wpływem sugestii nieuczciwego sprzedawcy, na szybki prezent dla kogoś lub po prostu z braku znajomości podstaw fizyki.

Nie znaczy to, że wszystkie chińskie latarki są złe. Na dzisiejszym globalnym rynku, niemal 100% latarek jest produkowanych właśnie w Chinach. Renomowane marki również zlecają tam produkcję. Zarówno drogie markowe latarki, jak i modele mniej znanych producentów, oparte są na oryginalnych diodach CREE lub ich zamiennikach o tych samych parametrach. Firma CREE Incorporated została założona w 1987 roku przez naukowców z North Carolina State University i od początku produkowała elementy półprzewodnikowe. W 2006 roku stworzyła pierwszą diodę oświetleniową o mocy 130 lumenów a w 2014 roku przekroczyła 300 lumenów. Badania naukowe przyniosły rozwój tańszych i wydajniejszych źródeł światła a dziś słowo CREE przeszło do codziennego języka. Tak samo technologia została przejęta kanałami formalnymi lub nieoficjalnymi przez chińskie firmy technologiczne.

Myślisz, że jak widziałeś jedną diodę to widziałeś wszystkie?

W odniesieniu do różnych rzeczy może to prawda, ale jeśli chodzi o diody LED to nie tak. Niektórzy stwierdzą, że na przestrzeni lat diody LED stały się mniejsze. Inni nie zgodzą się z tym, twierdząc, że zwiększył się rozmiar czy gęstość matrycy. Diody LED faktycznie różnią się rozmiarem. Te różnice w połączeniu z wymiarami i kształtem odbłyśnika latarki, dają użytkownikowi preferowaną wiązkę światła. Przeczytaj cały artykuł, żeby dowiedzieć się, jak to określić, kupując latarkę.

Latarkowy mętlik...

Cała ta wspaniała technologia stała się nie lada wyzwaniem dla konsumentów. Dla poszukiwaczy latarek nie wystarczy, że powinni rozumieć terminologię, która odnosi się do lumenów, typów baterii, akumulatorów, trybów świecenia itp. Jednak próba zrozumienia samych typów diod LED może być zaskakująco łatwa i przydatna przy wyborze latarki lub w dyskusji z innymi pasjonatami!

Oto podstawowe typy diod, które CREE wprowadziło na rynek w ciągu ostatnich 10 lat w porządku chronologicznym i wydajnościowym: XR-E, XP-E, XP-G, XM-L. Są to podstawowe rodzaje diod luminescencyjnych. Jednak każdy z nich ma jeszcze podtypy różniące się ilością komórek emitujących strumień światła. Ta terminologia to podstawa dla każdego, kto chce mieć wiedzę na temat podstawowej specyfikacji latarek.

Zasada komórek emitujących


Jeśli doczytałeś artykuł do tego momentu to już zapoznałeś się z komórkami emitującymi światło, czyli żółtymi polami, z których składa się matryca diody. Tłumacząc najprościej, jak można, ilość komórek emitujących jest proporcjonalna do jasności diody. Czyli im więcej komórek, tym dioda jest jaśniejsza.

Rodzaje diod w latarkach


Nie da się ukryć, że w ostatnich latach jasność latarek znacznie wzrosła. I chociaż oznaczenia kodowe diod nic nie znaczą dla konsumentów, należy pamiętać, że z każdą kolejną literą i cyfrą diody charakteryzują się większą jasnością.

Przykładem kodów mówiących o ilości komórek emitujących, które towarzyszyły modelom CREE były dotychczas Q2, Q3, Q5, R2, L2, U2, T6 itd. Te kody zawsze towarzyszyły oznaczeniom modelu, czyli np. XR-E Q5, XP-G R2 lub XM-L T6. W ciągu ostatnich lat powstało wiele kombinacji przypisanych do matryc diod, lecz nie wszystkie wdrożono w produkcji latarek. Poniżej przedstawiamy kombinacje, które najprawdopodobniej już znasz lub wkrótce spotkasz.

Dioda XR-E (Q3, Q5)


Latarki z diodą tej generacji to konstrukcje sprzed kilku lat. Wówczas były bardzo drogie a dziś to raczej budżetowe konstrukcje. Osiągają do 300 lumenów przy zastosowaniu akumulatorów litowo-jonowych. Coraz częściej spotykane w ekonomicznych plastikowych obudowach.

Dioda XP-C (Q4)


To energooszczędne diody o znacznie mniejszym poborze energii niż pozostałe rodzaje z rodziny XP. Są także tańsze w produkcji. Emitują maksymalnie do 250 lumenów. Istnieje duże ryzyko przegrzania się i trwałego uszkodzenia z powodu zastosowania słabej jakości tanich materiałów montażowych. Najczęściej spotykane w supermarketach i jako gadżety reklamowe. Należy ich unikać by nie żałować później wydanych pieniędzy.

Dioda XP-E (R2)


Poza o połowę mniejszym rozmiarem, nie różnią się w zasadzie niczym od diod XR-E. Zapewniają również do 300 lumenów. Miniaturyzacja matrycy sprawiła, że świetnie sprawdzają się w czołówkach i latarkach miniaturowych ponieważ wymagają mniejszego chłodzenia niż wcześniejsza generacja.

Dioda XP-G (R5) oraz XP-G2


To także zminiaturyzowana dioda XR-E zapewniająca jednak do 350 lumenów i dużo większy zasięg. Seria G2 daje o 20% silniejszy strumień światła niż seria G. Stosowane z powodzeniem w nowoczesnych czołówkach i mniejszych latarkach EDC.

Dioda XM-L (T6)/(U2)


Praktycznie wszystkie dzisiejsze latarki wykorzystują diody XM-L. Ten typ wytwarza wiązkę o pełniejszym strumieniu, ale z mniejszym zasięgiem niż XP-G. Całkowity strumień świetlny dla oryginalnego XM-L osiąga wartość zbliżoną do 700 lumenów. Różnice w strumieniach T6 i U2 obejmują wyższą jasność. Porównanie diod  XM-L T6 i XM-L2Dioda T6 nie może uzyskać przy chwilowym wysokim natężeniu prądu maksymalnie 910-975 lumenów. Tymczasem dioda U2 jest o 10% jaśniejsza niż T6. Oba ostatnie pojemniki mają ogólnie mniejszy zasięg. Częścią tego, co sprawia, że XM-L jest wizualnie charakterystyczny, jest jego nieco większy rozmiar i 6-rzędową siatka na matrycy.

Dioda XM-L2 (U2)/(U3)


Podobna wymiarami (5x5mm) do XM-L, jednak L2 zwiększyła jasność o około 20%. Wyeliminowano z niej także "siatkę" widoczną na diodach XM-L. Emisja światła z diody L2, osiąga wartości od 1044 do 1119 lumenów. Wersja U3 pojawiła się ostatnimi czasy w wielu latarkach. Jasność ponownie nieznacznie wzrosła i osiąga najwyższą wydajność 1193-1268 lumenów.

Dioda XP-L HI


Posiada matrycę tej samej wielkości co XM-L2, ale umieszczoną na mniejszej płytce znanej z wersji XP-G. Podczas gdy XP-G jest niepokonana, jeśli chodzi o zasięg, XP-L nie sięga się tak daleko, ale nadrabia to jasnością i faktem, że może być zasilana przy znacznie wyższych prądach.
Niedawno ukazała się wersja o podwyższonej emisji i jest obecnie znana jako XP-L HI. W niektórych nowych latarkach, osiąga najwyższą dostępną moc wyjściową między 1176 a 1227 lumenów.

Dioda XHP35


Zapewnia o 50% wyższą wydajność niż jej najbliższy poprzednik. Diodę XHP35 można znaleźć w różnych typach oświetlenia, w tym ulicznego i samochodowego. Przy wymiarach zaledwie 3.45x3.45 mm, wygląda niewinnie, ale może zaświecić z mocą do 1883 lumenów!

Dioda XHP50


Ten typ należy do klasy Extreme High Power firmy CREE. Przy wymiarach 5×5mm osiąga ono PODWÓJNĄ moc wyjściową popularnego XM-L2, przy imponujących 2546 lumenach.

Wnioski z porównania diod CREE


Na chwilę obecną, czyli początek 2018 roku, nie ma mocniejszych diod stosowanych w latarkach niż te, które w tym artykule zostały wymienione. W dodatku, ilości  lumenów, które podaliśmy przy każdym typie diody to wartości maksymalne, osiągane przez diody chwilowo pod wysokim natężeniem prądu. Przy takim obciążeniu diody świecąc w latarce dłużej, zwyczajniej by się przegrzały i uległy destrukcji. W praktyce wśród najpopularniejszych na rynku latarek nie ma modeli przekraczających realnie 1000 lumenów. Silniejsze niż 1500 lumenów stanowią swoistą ciekawostkę i kosztują krocie, będąc poza finansowym zasięgiem zdecydowanej większości użytkowników. Należy więc włożyć pomiędzy bajki latarki oferujące więcej niż 1000 lumenów w cenie kilkudziesięciu złotych.

Coś innego, o czym należy jeszcze wspomnieć, to parametry wyjściowe reflektora. Z każdej latarki podczas świecenia wychodzi w rzeczywistości mniej lumenów niż emituje dioda. Straty są pochłonięte przez reflektor. To że dioda emituje na przykład 1000 lumenów, wcale nie oznacza, że tyle wychodzi z latarki. Od możliwości diody trzeba więc odjąć jeszcze około 15-20% by oszacować moc samej latarki.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik odpowiedział na pytanie "Ile lumenów ma ta latarka?". W opisach każdej latarki dostępnej w HobbyHouse.pl podajemy typ diody. Z powyższym zestawieniem łatwo już będzie oszacować możliwości latarki i porównać różne modele.


Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 2634 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-26
wszytsko ok
2024-11-23
szybko, bez problemów, towar wysokiej jakości
pixel